ISIRGAN OTU YEMEĞİ

Isırgan Otu ; kökünden başlamak üzere, kökü, yaprakları, tohumları bile şifalı olan bir bitkidir. Egzema ve egzemaya eşlik eden baş ağrılarıısırgan otu çayı ile iyileştirileilirler. Isırgan otu, böbrek ve mesane taşı oluşumuna karşı da kullanılabilir. Böbrek hastalıkları ve zorlu baş ağrıları genellikle bir arada görülürler. Egzemalar genellikle dahili bir nedene dayandıklarından, onları içerden, kan temizleyici bitkilerle iyleştirmek gerekebilir. Isırganotu, en başta gelen kan temizleyici ve aynı zamanda kan yaptırıcı bir bitkidir. Böylece, pankreas üzerinde de çok olumlu etkileri olduğu için, ısırganotu çayı ile kandaki şeker düzeyi düşürülebilir. İdrar yolları hastalıkları ve iltihapları, da bitki çayı ile iyileştirilebilirler. Aynı zamanda da dışkılama kolaylıkları sağladığından, bir ilkbahar kürü için özellikle önerilir. lkbaharda ve sonbaharda filizlendiğinde, onunla 4 haftalık bir çay kürü yapmak önemlidir. Sabahları aç karnına, kahvaltıdan yarım saat önce bir bardak ve gün boyunca 1-2 bardak çayı yudumlanarak içilebilir. Bu tür çay kürlerinden sonra kişi kendini anlatılamayacak kadar iyi hissedebilir. Ayrıca bu çayın lezzeti hiç de kötü değildir. Ama duyarlı kişiler, ona biraz papatya veya nane ekleyerek, lezzetini ve kokusunu değiştirebilirler.

    IsirganotuIsırganotu, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında, dalak hastalıklarında, solunum sistemi balgamlanmasında, mide kramplarında ve ülserlerinde, bağırsak ülserlerinde ve akciğer hastalıklarında öncelikle önerilir. Değerli etken maddeleri (Potasyum tuzları, organik asitler-formik asit, histamin, asetilkolin ve Vitamin C) alabilmek için, çay hazırlanırken, yapraklar yalnızca haşlanır (kaynatılmaz). Isırganotu, koruyucu olarak da günde bir bardak içilebilir. Mikroplu hastalıklarda ve mikrop salgılanan hallerde de bitki çok iyi bir yardımcıdır. Belirli bir yaştan sonra bedendeki demir miktarı azalmaya başlar. Bu nedenle, yorgunluk ve bitkinlik halleri görülür, kişi yaşlandığını düşünmeye başlar ve verimliliği giderek azalır. Işte bu durumlarda, demir içerikli taze ısırgan otu ile çok olumlu sonuçlar alınabilir. Bir ısırgan otu küründen sonra, kişi kendini çok kısa bir süre içerisinde eskiye oranla çok daha rahat hisseder, enerji ve çalısma gücü geri gelir, dış görünüm olarak da belirgin bir düzelme başlar. Safrakesesi rahatsızlığı ve kansızlık durumlarında da bitki çayı fayda sağlayacaktır. Ödemlerde, ısırganotu bedendeki fazla sıvıyı emerek büyük yararlar sağlar. Kan yaptırıcı özelliği sayesinde, kansızlık solgunluklarında, alyuvarlar eksikliğinde, anemi de yardımcı olur. Herhangi bir alerji rahatsızlığı çekenler (bahar nezlesi dahil) uzun bir süre ısırganotu çayı içebilirler. Bitki, soğuk algınlığına yatkınlığı önler, romatizma ve gut hastalıklarında yardımcı olur.

 

ISIRGAN OTU YEMEĞİ

 

 

Eğerki ısırgan otu bulabiliyorsanız bunu kesinlikle denemelisiniz,çünkü her derde deva,hemen hemen her hastalığa şifa.İşte benim şifa deposu yemeğimin tarifi;

 

Malzemeler:

Miktar belirtemiyorum ne kadar bulabiliyorsanız o kadar ısırgan otu

1 avuç pazı

2 avuç mısır unu

3 diş sarmısak

tereyağ ve nane

 

Yapılışı:

    Yeşilliklerimizi bol su ile bir güzel yıkıyalım,incecik keselim ve suda haşlayalım,iyice haşlandıktan sonra yavaş yavaş mısır ununu ekleyelim ve bir yandan da yemeğimizi karıştıralım.Bir miktar daa kaynetıp altını kapatalım.Blendır yardımıyla püre haline getirelim.

    Tencerede iki yemek kaşığı tereyağını eritelim,püremizi tenceremize koyup karıştıralım.İçine dövülmüş sarmısaklarımızı,nanemizi ve tuzumuzu koyalım,bir kere kaynatıp altını kapatalım.Doğal ilacımız hazırdır.

Umarım denersiniz şimdiden ellerinize sağlık,afiyet olsun.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !